ДЕРЖАВУ “ПІДСТАВЛЯЮТЬ”… ДЕРЖАВНІ ЧИНОВНИКИ

Бoрoтьбa зa  дoтримaння в нaшoму рaйoні зaкoнoдaвствa при нaдaнні пільг нa oпaлeння прирoдним гaзoм житлa oкрeмим кaтeгoріям грoмaдян, рoзпoчaтa мнoю нaприкінці січня ц.р., рoзтягується в чaсі. Який будe рeзультaт – нeвідoмo. Aджe дeякі дeржaвні  інстaнції  дeмoнструють явнe лукaвствo, aби нe плaтити людям нaлeжнe.

Цe “нaлeжнe” нe вибoрювaли для сeбe пільгoвики – дeржaвa сaмa, дoбрoвільнo, зі свoєї  ініціaтиви зaкoнoдaвчo визнaчилa їм пoлeгкoсті життя! A тeпeр чeрeз свoї цeнтрaльні (?) тa рeгіoнaльні oргaни  нaмaгaється, як нa мeнe, прoтизaкoннo “мінімізувaти” видaтки дeржбюджeту нa цe.

Чoму дeякі сьoгoднішні крoки уряду, тa й Вeрxoвнoї Рaди Укрaїни тeж – при мoвчaзнoму нeвтручaнні гaрaнтa Кoнституції, – спрямoвaні нa рoзв’язaння бaгaтьox  існуючиx у дeржaві прoблeм зa рaxунoк прoстoгo нaрoду, a нe oлігaрxів, які вoлoдіють дужe знaчнoю чaсткoю зaгaльнoнaціoнaльнoгo бaгaтствa і дaлі бaгaтіють нa фoні мaсoвoгo збідніння рядoвoгo люду?..

Нaйкрaщe пaм’ятaють пoрушeну мнoю прoблeму причeтні до неї (а таких у нашому районі кілька сотень). Мова йде про неправильний підхід газової служби і управління соціального захисту населення Іванківської РДА до нарахування оплати за спожитий природний газ сім’ям ветеранів (інвалідів) війни, які складаються лише з непрацездатних осіб.  Річ у тім, що й нині – згідно постанови КМУ від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» – їм збережено право на подвійний розмір нормативної опалюваної площі. Проте коли ці особи мають статус пенсіонерів за віком – питань немає: їх, в т.ч. працюючих, визнають непрацездатними. А от коли люди отримали пільгову пенсію раніше – теж згідно чинного законодавства України (наприклад, чорнобильці та ін.) – і при цьому з різних причин продовжують працювати, то їх не визнають  непрацездатними.

Газовикам це вигідно, бо, не чекаючи місяцями компенсацій за них  від держави, оперативно отримують від цих людей «живі» гроші. «Соцзабези» ж, маючи контролювати правильність таких нарахувань, закривають на це очі. Бо, виявляється, так вести себе державним соціальним установам рекомендують… їхні вищестоящі органи! Й це було нещодавно заявлено мені  прямо в очі.

А вийшло  так. На засіданні комісії РДА з питань надання субсидій за спрощеною системою, де обговорювалася і ця проблема, начальник управління соцзахисту населення РДА Н.В. Терещенко, пояснюючи причини невизнання ними багатьох працюючих пенсіонерів та інвалідів непрацездатними,  відверто сказала про те, що стосовно даного випадку їм рекомендовано… економити державні кошти. Як стверджує Наталія Вікторівна, вона порушила це питання на колегії департаменту соцзахисту населення Київської ОДА і отримала відповідь свого керівництва, що все правильно вони в Іванкові розуміють і роблять…

Але ж чи правильно, коли такі «економні» держчиновники не визнають очевидних положень аж двох Законів України стосовно того, кого слід вважати непрацездатним?! Адже в результаті сотні сімей тільки в Іванківському районі змушені платити зі свого зовсім небагатого власного бюджету за ту частку спожитого природного газу, за яку платити зобов’язалася держава.

Змушений ще раз процитувати частину 4-ту статті 1 ЗУ «Про прожитковий мінімум», на яку посилаються соціальні захисники населення  на Київщині: «До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку».

Як бачимо, цей закон визначає кілька груп непрацездатних. Третя з них – це ті, очевидно, що й не працювали ніколи  через якісь  вади зі здоров’ям (інваліди з дитинства тощо). Ось саме це не зовсім конкретне формулювання  й дозволяє трактувати – при  бажанні – його зміст по-різному, як у нашому випадку. Але у профільному міністерстві чітко розуміють, про кого йдеться в кожній  конкретній ситуації. Приклад цього – офіційна відповідь з аналогічного нашому приводу: заступник міністра Мінсоцполітики В. Мущинін повідомив  народному депутату України І.В. Бриченку на його запит  стосовно тлумачення переліку громадян, які відносяться до працездатних або непрацездатних осіб, таке (цитую): «Статтею 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що непрацездатні громадяни – особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника відповідно до цього Закону».

Можна було б і повніше відповісти, але лаконічність – характерна прикмета офіційного листування. Особливо, коли не хочеш сказати вичерпно…  Завважмо інше: мова йде про головний критерій непрацездатності – перебування на пенсії, незалежно від того, чи продовжує людина працювати: то вже її особиста справа.

А ось інший високопосадовець цього ж міністерства – В. Музиченко, директор Департаменту державної соціальної допомоги – у відповіді редакції нашої «Трибуни праці» (ми вже публікували 17 березня ц.р. її фотокопію) повідомив наступне: «… знижка плати за природний газ, що використовується для опалення житла, на подвійний розмір нормативної опалювальної площі  надається ветеранам війни і особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», разом з якими проживають непрацездатні особи (у тому числі працюючі інваліди, пенсіонери)». (Виділено мною).

Все, крапка. Після неї стоїть підпис керівника підрозділу державної установи, якій законодавчо надано право трактувати відповідні закони держави.

І в той же час ми чомусь спостерігаємо на місцях відверте лукавство й саботаж – інакше не назвеш! – виконання (в цій частині) урядової постанови – нормативного, обов’язкового до виконання  документа, та мінімум двох  згадуваних вище законів.

Так, кошти Держбюджету треба витрачати економно, по-господарськи й ефективно. Завжди. І ні в якому разі не «розпилювати» (розкрадати) їх, як це, на жаль, ввійшло в практику доступних до цього українців (то окрема тема розмови)… Але ж це не той випадок, де треба «економити»! Адже, перекладаючи на плечі пільговиків  видатки, які добровільно взяла на себе держава, її чиновники  не лише  далі погіршують життя своїх співгромадян, а  й дискредитують саму державу такими  ось «викрутасами»!..

Де ж тоді той захист, який повинен здійснюватися цим серйозним  відомством? Якою виглядає тоді  соціальна політика України? Невже це справді «самодіяльність» на рівні областей і районів?..

…Можна було б тут ще розповідати й про те, що ще донедавна  в Іванківському «соцзабезі» видавали пільговикам для пред’явлення в газову службу  довідки, вибачайте, «ні про що»:  у них вказували тільки… дату, коли людина здала сюди  свої документи на пільги… (Це ж треба було таке комусь придумати!..). Але якось вдалося довести керівникам цього управління РДА, що слід максимально конкретизувати  такі довідки – як це робиться в інших районах. Аби постачальник послуг  не ганяв пільговиків туди-сюди за різними додатковими документами та їх ксерокопіями…

До речі, невже не можна виробити в рамках міністерства єдину форму таких і подібних довідок , щоб  видавати їх скрізь, дбаючи про людей, а не про свої відомчі інтереси?..

Для з’ясування всіх питань і встановлення соціальної справедливості в цьому плані я  надішлю дану статтю після її публікації – з двома попередніми на цю тему – на ім’я очільника Мінсоцполітики України. Можливо, Павло Валерійович Розенко зважить на іміджеві втрати через такі ось проблеми не лише очолюваного ним відомства, а й держави в цілому. В котрій, як бачимо, будь-яким чиновникам можна  і трактувати закони – кожен на свій лад, і вважати, що не вони, чиновники, – для людей, а люди – для них…

Його відповідь – разом з вами, шановні читачі-земляки, – чекатимемо з нетерпінням  у встановлені законом строки.

P.S. А ще ця ситуація – яскравий приклад того, як продумано слід  виважувати законодавцям кожне слово. Аби не допускати двозначності й різних трактувань понять. Бо в описаному вище випадку (свідомо чи несвідомо – важко  сказати) у визначення непрацездатності закладено «люфт», який і дозволяє крутити поняттям,  як циган сонцем…

Павло СМОВЖ.

источник

↑ Наверх ↑

aRuma бесплатная регистрация в каталогах тендерный кредит
Доставка грузов