Дійсно, під лежачий камінь вода не тече

Цю стaттю спoнукaлa підгoтувaти ситуaція, прo яку я дізнaвся нeщoдaвнo. Вoнa пoлягaє в тoму, щo дeякі грoмaдяни щe й сaмі сoбі «звужують» нaдaні їм дeржaвoю пільги. (Як вoнa, як дeклaрується, нaвoдить нині пoрядки з числeнними пільгaми й кoмпeнсaціями – сьoгoдні нe будeмo гoвoрити: цe іншa трoxи тeмa). Я прo тe, щo дeякі люди, нe знaючи свoїx прaв, нe кoристуються їм нaлeжним. A нaдaвaчі пoслуг тa відпoвідні дeржaвні устaнoви нe пoспішaють рoз’яснювaти зaкoнoдaвствo. Бo для пeршиx – тo нe лишe нe їx oбoв’язoк, a й зaйві клoпoти. Для другиx – мoжe й вигіднo: змeншуються дeржaвні видaтки нa пільги і кoмпeнсaції. Нeвжe тaкa устaнoвкa з «вeрxів»?..

Тa нe буду дaлі інтригувaти читaчів. Сьoгoднішня розповідь – про, виявляється, не всім відому пільгу для багатьох сімей ветеранів війни. (Таких, як свідчить статистика, у районі кілька сотень, а загалом інвалідів війни – понад 800 чоловік).

У постанові КМУ №409 від 6 серпня 2014 р. «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово­комунального обслуговування» ця пільга сформульована так: «Для сімей ветеранів війни, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у разі користування газопостачанням зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім’ю».

Й тут слід пояснити, про яку норму йдеться. Бо в цій постанові КМУ перед цим говориться про нову (урізану) соціальну норму житла (раніше називалось «нормативна опалювана площа»), яка враховується сьогодні при призначенні субсидій (13,65 кв.м. заг. площі на одну особу та додатково 35,22 кв.м. на домогосподарство) і пільг (21 кв.м. заг. площі на одну особу та додатково 10,5 кв.м. на сім’ю).

Тобто, для згаданих вище сімей непрацездатних ветеранів війни соціальну норму житла залишили подвійною. Якщо це дві особи пенсійного віку, наприклад, чоловік і дружина, й хтось з них інвалід війни, то їм належить на місяць (у приватному будинку) безплатних 766,6 кубометра газу – по 7 кубів на кожен із 105 кв. метрів їхньої загальної житлової площі, помноженої на коефіцієнт 1,043. Плюс ще 18 або 36 кубометрів газу на плиту – в залежності від того, чи користується сім’я газовою колонкою. Коли ж площа будинку більша – опалення решти квадратів треба оплачувати в повній мірі самому, за загальним тарифом.

А от коли йде мова про квартиру – тут застосовується коефіцієнт 0,502…

При цьому, – увага! – якщо хтось з цих пенсіонерів працює, це не дає нікому права відносити його до категорії працездатних. А таке досі в газопостачальних організаціях практикували – тобто, незаконно інтерпретували відповідні закони України. І це позбавляло багатьох людей частини пільг.

Давайте заглянемо в ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який чітко визначає, що непрацездатні громадяни – це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти­інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника. (Див. розділ І «Загальні положення», ст. 1 «Визначення термінів»).

Це ж саме передбачає і ЗУ «Про прожитковий мінімум». Ніде не сказано, що коли пенсіонер працює – він вважається працездатним. Саме тому й дало свого часу ось таке роз’яснення Міністерство праці та соціальної політики України (адресоване 9 березня 2010 року Головному управлінню праці та соцзахисту населення Київської облдержадміністрації): «…вважаємо, що у наведеному випадку сім’ю можна вважати непрацездатною незалежно від того, чи продовжує хтось з її членів працювати, оскільки зазначені особи досягли пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок)».

До речі, кілька днів тому я офіційно, від імені редакції «Трибуни праці», звернувся в Мінсоцзахисту України за роз’ясненням цих законодавчих положень, хоча названі вище закони ніхто не відміняв.

Чому пільга, про яку сьогодні мова, не афішувалася? Навіть побіжний аналіз обставин показує: вигідно двом сторонам (газопостачальникам і державі), крім третьої (самих пільговиків). Першим – через те, що від таких громадян оплата «живими» грошима за спожитий газ надходить, як правило, вчасно і без проблем. Другій – державі – що скорочуються видатки на ці цілі з держбюджету. І якщо газівники не програють в обох випадках: їм платять або самі необізнані пільговики, або вони отримують за них компенсації від держави (правда, часто­густо з кількамісячними запізненнями і «морокою»), то непрацездатним членам сімей ветеранів війни далеко не все одно. Адже змушені витрачати значні для них гроші за те, за що не повинні платити!

Кому цікаво або потрібно – порахуйте самі, про які суми коштів для пенсіонерів іде мова…

На закінчення скажу таке. Система контролю за наданням пільг розроблена не вчора – ще в 2003 році. Інструмент для цього – Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі – Реєстр). Він ведеться Міністерством соціальної політики України на всіх рівнях (місцевому – райуправліннями соцзахисту населення). Саме їх працівники зобов’язані забезпечувати автоматизоване використання зібраної й систематизованої інформації для контролю за відомостями, які подаються їм відповідними підприємствами та організаціями – для розрахунків за надані пільговикам послуги. А також мають консультувати (при потребі) й самих пільговиків, і тих, хто надає їм послуги. Для цього цей уповноважений держорган має щомісячно звіряти інформацію, що міститься в Реєстрі, з тією, що надходить йому від надавачів послуг. І в разі виявлення розбіжностей (в т.ч. розміру пільг) не проводити розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.

Так гласить нормативний документ – Положення про цей Реєстр, затверджене постановою КМУ від 29 січня 2003 р. №117.

Проте так, на жаль, не виходить з багатьох причин на ділі.

Який вихід із ситуації?

Простий, якщо сподіватися тільки на себе. (Бо чи «спрацює» і як швидко ця стаття – я не знаю, чесно кажучи). Тому відповідним пільговикам слід самим зацікавитися процесом розрахунків їхньої плати за природний газ. Бо це ж у нас існує прислів’я «Під лежачий камінь вода не тече…»

 

Павло СМОВЖ.

джерело

↑ Наверх ↑

aRuma бесплатная регистрация в каталогах тендерный кредит
Доставка грузов