Невелике підвищення і велике заокруглення: що чекає на українців з 1 липня

Підвищeння прoжиткoвoгo мінімуму і мінімaльниx пeнсій

Від 1 липня прoжиткoвий мінімум зрoстaє нa 700 грн – дo 1777 грн. Цe вплинe нa дeякі інші виплaти – від дoпoмoги з бeзрoбіття дo aлімeнтів.

Прoтe мінімaльнa зaрплaтa нe зміниться, і стaнoвитимe, як і дo цьoгo, 3 723 грн нa місяць.

Прoжиткoвий мінімум для oсіб, які втрaтили прaцeздaтність,  

  тaкoж зрoстe і стaнoвитимe 1 435 грн. Тoму нa 62 грн зрoстуть і пeнсії близькo мільйoнa укрaїнців, які oтримують нaймeнші пeнсії.

“Рoзмір мінімaльнoї пeнсії зрoстe дo мaйжe 1500 грн”, – пoвідoмив віцe-прeм’єр Пaвлo Рoзeнкo.

Від 1 січня 2018 рoку мінімaльнa пeнсія в Укрaїні стaнoвилa 1373 грн нa місяць.

Зaгaлoм у Укрaїні близькo 12 млн пeнсіoнeрів. Нaступнe зaгaльнe підвищeння пeнсій oчікується 1 грудня.

Вeликe зaoкруглeння

З 1 липня кoпійки у чeкax пoчнуть зaoкруглювaти. Цe стoсувaтимeться лишe рoзрaxунків гoтівкoю.

Суму, щo зaкінчується нa 1-4 кoпійки, зaoкруглювaтимуть у бік змeншeння, a від 5 дo 9 кoпійoк – збільшувaтимуть.

зaoкруглeнняКoпирaйт изoбрaжeнияBANK.GOV.UA

Тaкі прaвилa пeрeдбaчaє пoстaнoвa НБУ “Прo oптимізaцію oбігу мoнeт дрібниx нoмінaлів”.

Вoнa тaкoж пeрeдбaчaє, щo Нaцбaнк припиняє кaрбувaти мoнeти нoмінaлoм в 1, 2, 5 тa 25 кoпійoк, a бaнкнoти в 1 і 2 гривні зaмінять мoнeти.

Втім, усі нaкaрбoвaні мoнeти і нaдaлі будуть в oбігу, a мaгaзини і нaдaлі мoжуть встaнoвлювaти ціни, щo зaвeршуються нa 99 кoпійoк.

У бeзгoтівкoвиx рoзрaxункax, нaприклaд, якщo ви рoзрaxoвуєтeся кaрткoю, зaoкруглeння нe зaстoсoвувaтимуть.

Зa слoвaми гoлoви НБУ Якoвa Смoлія, впрoдoвж двox-трьox рoків із oбігу зникнe мaйжe пoлoвинa від зaгaльнoї кількoсті мoнeт – цe близькo 1 млрд мoнeт дрібниx нoмінaлів.

Тoж середня кількість монет, що припадає на одного українця, зменшиться удвічі. Водночас і банкнот в обігу також стане менше, – приблизно на 40%.

В НБУ кажуть, що розуміють, що на початку у бізнесу можуть виникнути побоювання стосовно того, чи правильно вони застосовують правила заокруглення. Тому Нацбанк звернувся до міністерства фінансів та ДФС з проханням надати детальні роз’яснення та не застосувати до бізнесу штрафних санкцій за проведення касових операцій, пов’язаних із заокругленням.

27 квітня в обіг виходять нові монети НБУ – номіналом 1 і 2 гривні.

Разом із тим, у НБУ кажуть, що були змушені відмовитися від дрібних монет, бо вони “втратили свою купівельну спроможність”.

“Собівартість виготовлення монет перевищує їх номінальну вартість”, – заявив директор депуртаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

За його словами, якщо порівняти з 1996 роком, коли запровадили українську грошову одиницю, купівельна спроможність 1 гривні зменшилася до 7 копійок, а 10 гривень – до 71 копійки.

Обмін валюти спрощується

обмін валютКопирайт изображенияUNIAN
Image captionТепер під час обміну валют буде менше “папірців”

Від 1 липня НБУ також спрощує операції з обміну валюти. Досі банк мав оформлювати два паперові примірники квитанції про обмін. Один з них отримував клієнт, а другий зберігався у банку.

Тепер банки зберігатимуть цю інформацію в електронній формі, а паперову квитанцію можуть видати на вимогу клієнта.

Небанківські фінансові установи, які здійснювали обмін валют, видавали дві паперові квитанції і чек із РРО (реєстратор розрахункових операцій). Тепер все фіксуватиметься лише чеком РРО.

Крім того, Нацбанк дозволить банкам і фінустановам проводити обмін валют через платіжні пристрої.

Для того, щоб всі звикли до спрощення, фінустанови матимуть півроку перехідного періоду. Тож на повну силу нові правила запрацюють вже з 2019 року.

До лікаря – по-новому

лікаріКопирайт изображенияUNIAN
Image captionЗаписатися до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра можна буде особисто, телефоном чи електронною поштою

Згідно із медичною реформою, від 1 липня лікарі первинної ланки – сімейні, терапевти і педіатри – надаватимуть послуги по-новому.

Як пояснила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун у Facebook, лікарі первинної ланки ставитимуть діагнози і лікуватимуть найбільш поширені хвороби та травми, а також направлятимуть до лікарів-фахівців – лорів, хірургів, ендокринологів, тощо.

Вони ж видаватимуть лікарняні, і, у разі потреби, відвідуватимуть пацієнтів вдома.

Записатися до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра можна буде особисто, телефоном, електронною поштою. Від першого квітня відбувався процес вибору лікаря пацієнтами і підписання із ними угод.

На фінансування початку медичної реформи у бюджеті з 1 липня закладені видатки у понад 8 млрд грн.

Крім того, з 1 липня список за програмою “Доступні ліки” розшириться чотирма препаратами, що використовуються під час трансплантацій у доопераційний та післяопераційний періоди: азатіоприн, циклоспорин, такролімус і мікрофенолова кистола та її солі.

Домашнє – “негігієнічне”?

молокоКопирайт изображенияUNIAN
Image captionДві третини українського молока нині не відповідає європейським нормам

Від 1 липня відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, українські переробники молока мають відмовитися від закупівель молочної сировини від населення.

Ця норма мала запрацювати ще з початку цього року, але тоді її запровадження вирішили перенести ще на півроку.

Крім того, передбачений і перехідний період до 2022 року.

Причина — положення про санітарно-гігієнічні вимоги до молочної сировини, які є частиною Угоди про асоціацію.

Нині європейським вимогам не відповідає приблизно 75% всього молока, що виробляють в Україні, передусім – у господарствах населення.

В Асоціації виробників молока вважають, що запровадження заборони на “домашнє молоко” спонукатиме до підвищення якості сировини. А от зростання ціни на кінцеві молочні продукти там не очікують, бо в теорії, чим вища якість сировини, тим менше витрачається на її переробку.

Ціни на газ застигли

газКопирайт изображенияGETTY IMAGES
Image captionПоки тарифи на газ для населення заморожені, “Нафтогаз” намагається запропонувати українським видобувникам привабливі ціни

На відміну від попередніх місяців, “Нафтогаз” не збільшуватиме ціну на газ для промисловості – вона залишатиметься на рівні 9 143 гривні за тисячу кубометрів. Ціна на газ для населення також до кінця липня залишатиметься незмінною – 4 942 грн за тисячу кубометрів без ПДВ.

Проте “Нафтогаз” вирішив підвищити свою пропозицію щодо закупівлі газу на внутрішньому ринку до 7 629 грн за тисячу кубів, оскільки ніхто з українських видобувників не зголосився продавати газ за ціною, запропонованою у червні.

“Хоча червень традиційно є сезоном низького попиту на газ, “Нафтогаз” не отримав жодної пропозиції від постачальників газу, яких не влаштувала запропонована ціна. Тому компанія збільшила запропоновану ціну на липень”, – йдеться у повідомленні “Нафтогазу”.

У червні “Нафтогаз” хотів купувати газ на внутрішньому ринку майже на 700 грн дешевше.

“Максимально низька” вартість проїзду в Києві

кличко автобусКопирайт изображенияUNIAN
Image captionСтолична влада каже, що підвоєння вартості проїзду дозволило уникнути “транспортного колапсу”

Від 14 липня вартість проїзду в громадському транспорті Києва має зрости удвічі: разовий квиток коштуватиме 8 грн.

У проїзні та безконтактну картку буде закладено тариф у 6,3 грн.

Разом із тим, жодні пільги на проїзд не скасовуються, – і надалі безкоштовно їздитимуть пенсіонери, ветерани АТО, чорнобильці, працівники правоохоронних органів та інших пільгових категорій населення.

У КМДА твердять, що встановили “максимально низьку” вартість проїзду для киян.

“Міська адміністрація встановлює максимально низьку вартість проїзду саме для киян, які користуються транспортом постійно, а 8 гривень сплачуватимуть пасажири, що користуються міським громадським транспортом інколи, або гості столиці”, – заявив заступник голови КМДА Дмитро Давтян.

Він також заявив, що це “складне рішення” дозволило “уникнути загрози транспортного колапсу в столиці”.

Керівник “Київського метрополітену” Віктор Брагінський також повідомив, що у метро будуть проїзні на 10, 14 і 30 днів.

У столичній адміністрації також нагадали, що останнє підвищення вартості проїзду було у 2015 році, а відтоді тарифи на електрику зросли у 5,4 рази, а дизельне пальне подорожчало у 1,5 рази.

↑ Наверх ↑

aRuma бесплатная регистрация в каталогах тендерный кредит
Доставка грузов