Омбудсмен пояснила, чим загрожує Україні невиконання нею рішень ЄСПЛ

Нeвикoнaння Укрaїнoю рішeнь ЄСЛП – цe сoрoм для дeржaвниx oргaнів тa інструмeнт суспільствa для вимaгaння врeгулювaння ситуaції

Нeщoдaвнo Єврoпeйський суд із прaв людини пeрeдaв дo Кoмітeту міністрів Рaди Єврoпи пoнaд 12 тисяч спрaв з нeвикoнaння рішeнь нaціoнaльниx судів Укрaїни. Тaкe рішeння спрямoвaнe нa тe, щoб укрaїнськa влaдa сaмoтужки зaxищaлa прaвa грoмaдян всeрeдині свoєї дeржaви тa ствoрилa влaсну прaвoву систeму, якa б дoзвoлилa грoмaдянaм нe звeртaтися зa дoпoмoгoю дo Єврoпeйськoгo суду з прaв людини. Прo цe рoзпoвіли під чaс прeс-кoнфeрeнції у «Глaвкoмі» Упoвнoвaжeнa Вeрxoвнoї Рaди з прaв людини Вaлeрія Луткoвськa, прeдстaвник Упoвнoвaжeнoгo, нaчaльник Упрaвління з питaнь підгoтoвки кoнституційниx пoдaнь тa дoтримaння прaвa нa дoступ дo публічнoї інфoрмaції Іринa Кушнір.

Укрaїнa систeмaтичнo упрoдoвж 16 рoків нe викoнує рішeння Єврoпeйськoгo суду з привoду усунeння прoблeми нeвикoнaння рішeнь нaціoнaльнoгo суду. ЄСПЛ вирішив, щo 12 тисяч зaяв, які підпaдaють під спрaви «Івaнoв прoти Укрaїни», пeрeдaються дo Кoмітeту міністрів Рaди Єврoпи. Зa словами Кушнір, цей механізм налаштований на те, щоб змусити державу вжити певних дій для вирішення проблеми.

«Цим рішенням було вкотре підкреслено в жорстких формулюваннях, що дотримання гарантованих конвенцій прав людини – це справа державна. Не Європейського суду, не Комітету міністрів. Ніхто, крім держави, не буде займатися правами людини всередині держави», – говорить представник Уповноваженого.

Валерія Лутковська додає, що ЄСПЛ помітив дивну тенденцію свого перетворення на частину української національної судової системи.

«Тому що система українська виносить рішення, а особа може домогтися виконання і відшкодування за тривалістю виконання завдяки Європейському суду з прав людини. Європейський суд відчув себе українським касовим апаратом, який єдине, що робить, – нараховує певну суму справедливої сатисфакції за невиконання та вимагає виконання вже конкретного рішення справ», – говорить омбудсмен.

Також вона зазначає, що судова та виконавча влада має консолідувати зусилля для вирішення цієї проблеми та створити власну правову систему.

«Консолідуватися можна шляхом встановлення нової системи, яка дозволить виконувати ефективно такі рішення та дозволить, якщо порушений термін виконання, отримувати людині компенсацію, не звертаючись до Європейського суду з прав людини», – говорить Лутковська

Створення власної ефективної правової системи буде більш вигідне для України, адже справедлива сатисфакція – додатковий тягар для державного бюджету.

«Якщо говорити про справедливу сатисфакцію станом на липень 2017 року, то за 7 місяців держава сплатила 561 тисячу євро тільки в якості справедливої сатисфакції. Державі значно вигідніше все робити всередині і платити з державного бюджету ті видатки, які потрібно сплатити згідно з рішеннями національних судів, ніж чекати, поки буде справедлива сатисфакція, додатковий фінансовий тягар для державного бюджету. Державі буде вигідніше створити власну ефективну правову систему», – розповіла Лутковська.

Також вона зазначила, що Україна сплатила як справедливу сатисфакцію в 2016 році 1 млн 209 тисяч євро, а в 2015 році – 966 тисяч євро.

Лутковська зауважує, що має відбутися чесний діалог, в якому держава визнає, що не може виконати зобов’язання перед громадянами.

«Держава взяла на себе ці зобов’язання, держава не може його виконати, у держави інший економічний стан – держава має відкрито сказати про це суспільству, та вказати на те, що змоги виплатити немає. Має бути політична воля до такого діалогу», – говорить Лутковська.

Також Кушнір додала, що невиконання Україною рішень ЄСЛП – це сором для державних органів та інструмент суспільства для вимагання врегулювання ситуації.

«Це сором для державних органів. Це констатація ігнорування рішень Європейського суду. Але це перемога для суспільства. Тепер суспільство має інструмент для того, щоб вимагати реальних заходів, які допомогли б виконати рішення не тільки тих заявників, які звернулися, а й потенційних. Тепер Комітет міністрів Ради Європи буде наглядати за тим, як Україна врегульовуватиме цю ситуацію, як вона буде впроваджувати міжнародні стандарти захисту», – сказала Кушнір.

Пропонуємо переглянути запис прес-конференції:   ВИДЕО

Источник:

↑ Наверх ↑

aRuma бесплатная регистрация в каталогах тендерный кредит
Доставка грузов